Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Szydłowiec

Treść

 

 

XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich
 
 
W dniach 28.05 - 30.05.2010r., w Szydłowcu odbył się XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Uczestniczyły w nim delegacje wszystkich polskich szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie Alicja Manowska i Michał Węglarz. Opiekę nad nimi sprawowała p. Wioletty Sypek.

Dnia 28.05.2010 tj. piątek o godzinie 6.30 wyruszyliśmy autobusem do Krakowa. Około godz. 9.00 dotarliśmy do dawnej stolicy Polski. Tutaj chwilę odpoczęliśmy, pożywiliśmy się i wyruszyliśmy w dalszą podróż. Jadąc niewielkim busem do Szydłowca nie spodziewaliśmy się, że już niedługo spotkają nas pierwsze przygody. Po dwu i pół godzinnej podróży okazało się, że  bus dowiózł nas, nie na przystanek - jak się spodziewaliśmy, ale na obrzeża miasta. Mieliśmy nadzieję, że będzie czekał na nas pojazd, którym dojedziemy pod Liceum Ogólnokształcące, niestety samochodu również nie było. Podjęliśmy próbę skontaktowania się z dyrekcją liceum, jednak bezskutecznie. Pomimo beznadziejnej sytuacji nie załamaliśmy się. Postanowiliśmy dojść do szkoły o własnych siłach. Po przejściu kilkukilometrowej trasy, zmęczeni dotarliśmy do Liceum. Bardzo miły pan odwiózł nas w miejsce zakwaterowania, skąd powróciliśmy do szkoły na obiad. Po obiedzie poszliśmy zwiedzać miasto. Najpierw udaliśmy się na cmentarz żydowski „Kirkut”. Zachowało się tam około 2000 nagrobków. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z powszechnym zwyczajem, dominującą formą żydowskiego nagrobka jest macewa. Wygląd, wielkość i trudność wykonania macewy odzwierciedlały zamożność i pozycję społeczną zmarłego (lub krewnych). Styl nagrobków na ogół utożsamiany jest z tradycyjną sztuką żydowską, choć na terenie nekropolii znajdują się nagrobki podwójne, w formie sarkofagu lub ściętego pnia drzewa.  Z cmentarza udaliśmy się pod, pochodzący z początku XV w., kościół św. Zygmunta. Po zakończeniu zwiedzanie zabytkowej budowli przeszliśmy na rynek miasta, by posłuchać o Ratuszu, który datowany jest na XVII w. Ratusz wybudowany w stylu późnorenesansowym, jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego stylu w Polsce. Po zwiedzeniu Ratusza obejrzeliśmy zabytkowy zamek szydłowiecki. Budowla ta powstała w XV w., w stylu gotycko- renesansowym. Była siedzibą rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów, a także księżnej Anny Sapieżyny. Był to ostatni punkt naszego spaceru po Szydłowcu.

Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się do szkoły gdzie mogliśmy chwilę odpocząć. Kolejnym punktem programu był uroczysty przemarsz grup zlotowych spod szkoły do szydłowieckiego zamku, gdzie, odbyło się uroczyste otwarcie XVIII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Tutaj także rozdano nagrody części zlotowiczów, poczym uczniowie udali się na przedstawienie pt. „Zagłoba Swatem”. Po zakończeniu tego dość zabawnego przedstawienia zaproszono nas na kolację. Gdy zjedliśmy swoją porcję kiełbasek, wszystkie grupy zlotowe udały się na błonia, gdzie przedstawiono inscenizację oblężenia zamku. Wszędzie było słychać huk wystrzałów z karabinów i armat, a my oglądali przedstawienie z zapartym tchem. Tego wieczoru odbył się jeszcze pokaz teatru ognia, po którym wszyscy uczestnicy zlotu udali się na spoczynek.

Następnego dnia, w sobotę, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy autokarem w stronę góry Święty Krzyż. Zatrzymaliśmy się u jej podnóża, a następnie razem z przewodnikiem zaczęliśmy wspinać się po niezbyt stromych zboczach. Po niespełna godzinnej wędrówce weszliśmy na polanę, skąd ujrzeliśmy monumentalny klasztor, w którym znajdować się miały relikwie drzewa świętego, na którym ukrzyżowano pana Jezusa. Z wielką powagą i zachwytem zwiedziliśmy cały klasztor, poczym zeszliśmy do autokaru i wróciliśmy do Szydłowca. W Szydłowcu odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Instrumentów Ludowych, gdzie mogliśmy podziwiać eksponaty, których dawniej używali mieszkańcy tego rejonu. Z muzeum udaliśmy się do szkoły, gdzie po wręczeniu pozostałych nagród mogliśmy obejrzeć poruszające przedstawieniu o biednym mężczyźnie, który nie mogąc spłacić długu, zwrócił się z prośba o pomocą do pana Jezusa, a Ten obdarował go wielkim bogactwem. Po przedstawieniu w szkole odbyła się dyskoteka. Czas spędzony w tańcu przy wspaniałej muzyce, minął bardzo szybko. Byliśmy wiec rozczarowani, gdy ogłoszono koniec zabawy. Mimo to, po pełnym emocji dniu chętnie udali się na nocleg.
W Niedzielę wstaliśmy bardzo wcześnie, zjedliśmy śniadanie i odebraliśmy prowiant na drogę. Następnie uczestniczyliśmy w otwarciu boiska sportowego oraz mszy św. za zlotowiczów. Niewiele później, ze smutkiem, musieliśmy opuszczać już to wspaniałe miejsce jakim jest Szydłowiec i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Uważam, że Zlot był wspaniale zaplanowany. Organizatorzy bardzo dobrze wypełnili nam czas, zapewniając mnóstwo wspaniałej rozrywki. Taki Zlot to  doskonała okazja do poznania nowych osób i zawarcia przyjaźni.
 
Michał Węglarz kl. V a - uczestnik zlotu.
122027