Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

Szczawnica - Schöneiche 2024

Szczawnica - Schöneiche 2024

Treść

03.06. – 08.06.2024

WYJAZD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWEJ NR 1 W SZCZAWNICY DO ZAPRZYJAŹNIONEJ SZKOŁY W SCHÖNEICHE W NIEMCZECH

W ubiegłym roku szkolnym, po kilku latach przerwy spowodowanych pandemią oraz trudną sytuacją polityczną w Europie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy wznowiła współpracę z Grundschule 1 w Schöneiche. Na przełomie maja i czerwca 2023 r. szkoła gościła delegację z Niemiec .

3. czerwca 2024 r. grupa uczniów i nauczycieli SP 1 wyjechała do Schöneiche. Uczestnicy wycieczki dotarli na miejsce po południu. Gospodarze powitali gości w szkole, gdzie czekał przygotowany przez nich posiłek. Po kolacji uczniowie SP1 poznali rodziny swoich gospodarzy i udali się do ich domów.

Następnego dnia odbyło się oficjalne powitanie delegacji z udziałem Burmistrza Miasta Schöneiche, który skierował do gości kilka słów w języku polskim.
Po wystąpieniach dyrektorów szkół, pani Sandry Wendt oraz pana Pawła Sypka uczniowie przedstawiali programy artystyczne. Było pięknie, kolorowo i wesoło. Wszyscy byli pod wrażeniem zaangażowania uczniów niemieckiej szkoły w przygotowanie swoich występów. Skecz w języku niemieckim oraz taniec i piosenki przygotowane przez polską grupę bardzo się wszystkim podobały. Następnie uczestnicy wymiany zwiedzali miasto. Po południu przygotowano dla uczniów gry i zabawy na łonie natury, w gospodarstwie rolnym. Były m.in. wyścigi w parach złączonych kaloszami, rozbijanie cepem balonów napełnionych wodą, wyścigi połączone z zakładaniem na siebie kilku warstw ubrań i wiele innych atrakcji. Wszyscy dobrze się bawili, było dużo śmiechu i zabawnych sytuacji.

W środę gospodarze przygotowali dla gości wycieczkę do Berlina. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali miasto, zobaczyli Plac Alexandra, siedzibę kanclerza Niemiec, Reichstag, Bramę Brandenburską. Przeszli również  reprezentacyjną ulicą Berlina - Unter den Linden, widzieli wieżę telewizyjną i zwiedzili Muzeum Iluzji, gdzie mieli okazję doświadczyć różnego rodzaju iluzji optycznych oraz wypróbować interaktywne eksponaty.

W czwartek odbył się Event Sportowy. Organizatorzy – firma TriXitt - przygotowali wiele atrakcyjnych zabaw sportowych na tzw. „dmuchańcach”. Dzieci brały udział w wyścigach, rzucały piłką do celu, pokonywały tor przeszkód i wspólnie tańczyły. Pogoda była piękną i grupa miło spędziła czas.

Piątek polscy uczniowie spędzili ze swoimi gospodarzami, którzy przygotowali dla swoich gości różne atrakcje. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone.

W sobotę grupa pożegnała Schöneiche i wróciła do Szczawnicy.

122026