Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Nowy Sącz - Szczawnica

Treść

 

Podsumowanie Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich Nowy Sącz - Szczawnica
22 - 24.05.2009r.

         - XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich uważam za zakończony - tymi słowami, pani dyr. Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu,  po mszy św., która miała miejsce w kościele Matki Bożej Niepokalanej, zamknęła trzydniowy pobyt delegacji szkół z całej Polski w Nowym Sączu i Szczawnicy.
           Program przygotowany przez organizatorów dla uczestników zlotu był bardzo ciekawy. 
W piątek, 22.05. o godz. 14.00, wszyscy zlotowicze, a było ich ok. 300 osób, spotkali się przed budynkiem Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu i wspólnie udali się  ulicami miasta na sądecki Rynek. Na czele szła orkiestra, która swoją grą uatrakcyjniała przemarsz, dalej szły Poczty Sztandarowe, następnie delegacje szkół. Uczniowie  nieśli swoje tarcze - wizytówki szkół i kolorowe balony. Po niespełna pół godzinie korowód dotarł do Rynku, gdzie przed ratuszem wszystkich uczestników zlotu powitała vice-prezydent Nowego Sącza Pani Bożena Jawor. Życzyła zlotowiczom miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń na Sądeckiej Ziemi.  Następnie głos zabrała dyr. Gimnazjum nr 3 pani Danuta Bojarczuk, która  uznała oficjalnie XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowski za otwarty. W tym momencie każdy, kto trzymał w ręku balonik  wypuścił go w powietrze. Spotkanie na Rynku zakończył występ zespołu regionalnego ,,Sądeczoki" po czym odbyła się sesja zdjęciowa, a następnie wszyscy udali się do sali przy ul. Św. Ducha na galę przygotowaną przez obydwie szkoły.
           Uroczystą galę poprowadzili: dyrektor SP1 w Szczawnicy p. Paweł Sypek i dyrektor Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu p. Danuta Bojarczuk. Przemówienia wygłosili: prawnuczka pisarza p. Anna Pawlikowska, wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Leszek Zegzda, senator RP p. Stanisław Kogut, wiceprezydent Nowego Sącza p. Bożena Jawor, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica p. Grzegorz Niezgoda, Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza p. Artur Czernecki, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sztuki p. Janusz Kwiatkowski, wicestarosta Powiatu Łukowskiego p. Henryk Lipiec, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego p. Jan Hamerski, dyrektor Delegatury KO w Nowym Sączu p. Władysław Ścianek, a na koniec p. Antoni Cybulski inicjator i duchowy opiekun Ogólnopolskich Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich.
 Po wystąpieniach nastąpiło wręczenie nagród w konkursach zlotowych dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół  ponadgimnazjalnych z rąk sponsorów.
 Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą rozpoczął występ uczniów naszej szkoły zatytułowany ,,Benefis Litwosa". Przedstawienie zawierało fragmenty życiorysu Henryka Sienkiewicza oraz scenki z jego najbardziej znanych utworów literackich tj. ,,Latarnik", ,,Janko Muzykant", ,,Krzyżacy", ,,Quo Vadis". Z ogromnie ciepłym przyjęciem spotkał się występ najmłodszych artystów Oli Szulc i Maćka Bańkosza, którzy brawurowo wykonali utwór pt. ,,Dumka na dwa serca". Barwna scenografia, efekty świetlne i ciekawa oprawa muzyczna sprawiły, że spektaklowi towarzyszyła radosna, choć momentami uroczysta i wzruszająca atmosfera. Schodzących ze sceny młodych aktorów pożegnały gromkie brawa. 
          Drugim występem było przedstawienie w wykonaniu uczniów z gimnazjum w Nowym Sączu. Mogliśmy usłyszeć zarówno rap o bohaterach "Krzyżaków" jak i podniosłe wykonanie pierwszego hymnu narodowego ,,Bogurodzica". Ciekawym elementem tego występu była prezentacja multimedialna. Publiczność miała okazję śledzić nie tylko to co działo się na scenie, lecz także pojawiające się na rzutniku fragmenty ekranizacji utworów Henryka Sienkiewicza i inne sceny, zawierające treści patriotyczne, tak bliskie twórczości naszego patrona.
 Na zakończenie, zlotowiczów rozgrzał wspaniały występ Majki Jeżowskiej, która wyśpiewała swoje najbardziej znane utwory dla dzieci. Modzież tańczyła i bardzo żywiołowo oklaskiwała artystkę, która rozdawała swoje płyty, fotografie, plakaty i oczywiście autografy. Dyskoteka, na którą udali się uczestnicy zlotu, zakończyła ten bogaty i pełen wrażeń pierwszy dzień zlotu.

       W sobotę, po przyjeździe do Szczawnicy z Nowego Sącza, zlotowicze spotkali się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Chórek  szkolny zaśpiewał hymn naszej szkoły, a następnie wysłuchano krótkich wystąpień zaproszonych gości tj.: prawnuczki Henryka Sienkiewicza p. Anny Pawlikowskiej, Burmistrza Szczawnicy p. Grzegorza Niezgody,  Posłanki na Sejm RP p. Anny Paluch i wizytator pani Ireny Hornik. Następnie  delegacja szkoły w imieniu zlotowiczów złożyła pod pomnikiem patrona kosz kwiatów. Ostatnim już punktem programu było odśpiewanie hymnu braci sienkiewiczowskiej.  Po zapoznaniu się z opiekunami poszczególnych wycieczek zlotowicze udali się w trasy.

O godz. 16-tej wszyscy brali udział w pikniku na Sewerynówce przed malowniczo położonym Zajazdem Czarda. Na zmęczonych trudami wędrówek czekał gorący posiłek w postaci: kiełbasek, szaszłyków, steków, kaszanek oraz grochówki. Posilając się wszyscy mogli oglądać występ zespołu regionalnego ,,Juhasy", a następnie wysłuchać gościa specjalnego, Andrzeja Grabowskiego, który przyjechał z Warszawy, aby spotkać się z bracią sienkiewiczowską.
        Jeśli ktoś chciał zbadać swoją kondycję fizyczną mógł skorzystać ze ściany wspinaczkowej, którą przygotowali i obsługiwali ratownicy sekcji operacyjnej GOPR w Krościenku: p.  Jacek Piotrowski, p. Jan Scheiki, p. Ryszard Wojtarowicz, p. Waldemar Mikulski, p. Jakub Gabryś, p. Krzysztof Czubiak oraz p. Robert Smolarski - nauczyciel naszej szkoły. Wspinaczka po ściance cieszyła się ogromnym powodzeniem i była dużym wyzwaniem dla wielu chętnych, którzy pełni determinacji i zacięcia, asekurowani przez ratowników pokonywali wysokość, a uderzeniem w specjalny dzwonek, alarmowali o dotarciu na szczyt (6m). Na twarzach wielu widać było lęk przed wysokością, ale i zadowolenie z pokonania swojej słabości. Wśród wspinających się były również nasze nauczycielki: p. Anna Manowska oraz p. Małgorzata Małecka -  Majerczak, które przy ogromnym aplauzie i dopingu dzielnie wspinały się w górę. Wszystkich zaskoczył swoimi umiejętnościami nasz woźny - p. Stanisław Salamon, który w oka mgnieniu pokonał ściankę i dotarł na szczyt zbierając od wszystkich duże brawa. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś goprowcy z Krościenka przyjadą do nas ze swoją ścianką i każdy będzie mógł spróbować  swych sił. Jeszcze raz dziękujemy panom ratownikom, że poświęcili swój czas i  tym samym uatrakcyjnili  spotkanie uczestników zlotu.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment  ogłoszenia szkoły, która będzie organizatorem XVIII Ogólnopolskiego Zlotu  Szkół Sienkiewiczowskich. Gospodarzem przyszłorocznego zlotu będzie  ponownie Szydłowiec. Poinformował o tym zebranych p. Antoni Cybulski, któremu dyr. szkoły p. Paweł Sypek. podziękował  za obecność i duchowe wsparcie.
        Teraz nastąpił czas pożegnania  zlotowiczów, którzy z ogromnym żalem wyjeżdżali ze  Szczawnicy. Mamy     nadzieję, że będą    mile    wspominać    pobyt    w   górach,  a wrażenia pozostaną im na długo w pamięci i kiedyś w  przyszłości odwiedzą naszą miejscowość.
      W trzecim, ostatnim dniu zlotu odbyła się w Nowym Sączu wspomniana na samym wstępie uroczysta msza św., którą celebrował w zastępstwie ks. Biskupa,  jego wysłannik ks. dr Bolesław Klaus.  Po zakończeniu mszy św. p. dyr. Danuta Bojarczuk podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do  organizacji zlotu i jego przeprowadzenia oraz pożegnała zlotowiczów.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ W GALERII.

115912