Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

VII - 15.05. - 20.05.2006 r. Szczawnica

Treść

 

Wizyta delegacji z Schöneiche.

 15.05.2006 - 20.05.2006

 

 

            W dniach od 15.05.-20.05.2006 po raz szósty gościliśmy w Szczawnicy delegację z zaprzyjaźnionej szkoły w Schöneiche. Delegacja liczyła 25 uczniów i 8 opiekunów. Obecny był dyrektor szkoły p. Bernd Fritz, emerytowany dyrektor, p. Gerhard Schwellnus, zastępca dyrektora, p. Hartmut Rosen, który od samego początku czuwa nad przebiegiem współpracy, pastor Helmut Grätz oraz dwie nauczycielki, p. Ulrike Rockstroh i Heike Kirchenberg. Delegacji towarzyszyła tłumaczka polskiego pochodzenia – Izabella Wittstock.
Wizytę poprzedziła wymiana korespondencji między polskimi i niemieckimi uczniami. W ten sposób dzieci z Schöneiche już przed przyjazdem poznały rodziny, u których miały zamieszkać, a dzieci szczawnickie- swojego gościa.

            Grupa przybyła 15.05 (poniedziałek) o godz. 16.30. Po kolacji w wilii „Marta” dzieci udały się ze swoimi gospodarzami do ich domów. Opiekunowie zostali zakwaterowani w hotelu „Jan”.
Następnego dnia powitaliśmy oficjalnie w szkole delegacje z Niemiec. Dyrektor Paweł Sypek w swoim wystąpieniu przypomniał początki współpracy, zwracając uwagę na zasługi dyrektorów Mariana Dziwika i Gerharda Schwellnusa. Dyrektor Bernd Fritz wyraził swoje zadowolenie z możliwości kontynuowania rozpoczętego dzieła i zaprosił do Schöneiche polska delegację w przyszłym roku. Wręczył również upominki dla naszej szkoły. Uczniowie obydwu szkół przedstawili krótki program artystyczny.
O godz. 10.00 goście wraz z gospodarzami udali się na spływ Przełomem Dunajca. Pogoda dopisała i wszyscy wrócili pełni wrażeń. Resztę dnia dzieci spędziły u swoich polskich gospodarzy.
Wieczorem w hotelu „Jan” odbyło się spotkanie integracyjne grona pedagogicznego z przedstawicielami szkoły w Schöneiche. Nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń dotyczących pracy zawodowej i sfery prywatnej.

             We środę grupa udała się na wycieczkę do Krakowa. Goście i gospodarze zwiedzali miasto spacerując Drogą Królewską. Po południu odpoczywali i relaksowali się w krakowskim Parku Wodnym.

            Następnego dnia drużyny gości i gospodarzy tradycyjnie już rozegrały Mecz o Puchar Przyjaźni. Mecz zakończył się wynikiem 4 do 3 dla uczniów naszej szkoły. Odbyły się również biegi sztafetowe i inne rozgrywki sportowe. Po zawodach uczniowie udali się do szkoły. Tutaj wzięli udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystę malującego stopami – Stanisława Kmiecika. Uczniowie zapoznali się z jego techniką pracy oraz wykonali rysunki przedstawiające krajobraz Pienin.
Następnie dzieci polskie i niemieckie rozpoczęły prace nad projektem geograficznym. Projekt ten, przewidziany na dwa lata, ma na celu poszerzenie przez uczniów wiedzy na temat kraju i miasta partnera. W tym roku uczniowie niemieccy już kilka miesięcy przed przyjazdem, zdobywali informacje o Szczawnicy i Polsce. Uczęszczając na zajęcia koła języka polskiego przygotowali w naszym języku pytania na temat Szczawnicy. Nasi uczniowie udzielili gościom odpowiedzi. Dzieci z Schöneiche miały za zadanie rozwiązać test z wiedzy o Polsce i Szczawnicy, wcześniej przygotowany dla nich przez stronę polską.

            Po południu, podczas spotkania przy ognisku w zajeździe „Czarda” uczniowie kontynuowali prace nad projektem. Stworzyli dwujęzyczny folder o Szczawnicy , w którym zaprezentowali swoje prace, wykonane podczas warsztatów plastycznych, zdjęcia i widokówki Pienin oraz krótkie informacje o naszym regionie.
W przyszłym roku wiedzą o Schöneiche i Niemczech wykażą się uczniowie naszej szkoły.

            W piątek odbyła się wycieczka do Krynicy. Uczestnicy wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę, a następnie zwiedzali centrum uzdrowiska. Po powrocie do Szczawnicy, w szkole miało miejsce krótkie podsumowanie pracy nad projektem geograficznym.

            W sobotę rano pożegnaliśmy gości.

 

122027