Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

XI - 7.06. - 12.06.2010 r. Szczawnica

Treść

 

Wizyta delegacji z Schöneiche w naszej szkole.

07.06.2010 - 12.06.2010

 

 

W dniach od 7.06.-12.06. 2010 po raz jedenasty spotkaliśmy się z naszymi partnerami z Schoneiche. Gościliśmy w Szczawnicy delegację z zaprzyjaźnionej szkoły. Delegacja liczyła 28 uczniów i 8 opiekunów. Obecna była dyrektor szkoły pani Barbara Schmidt oraz emerytowany dyrektor, p. Bernd Fritz. Opiekunami byli również nauczyciele i rodzice niemieckiej szkoły. Wizytę poprzedziła wymiana korespondencji między polskimi i niemieckimi uczniami. W ten sposób dzieci z Schöneiche już przed przyjazdem poznały rodziny, u których miały zamieszkać, a dzieci szczawnickie- swojego gościa.

Grupa przybyła 7.06 (poniedziałek) o godz. 18.00. po kolacji w restauracji „U Zosi”  dzieci udały się ze swoimi gospodarzami do ich domów. Opiekunowie zostali zakwaterowani w hotelu „Solar Spa” -  „Górnik”.

Następnego dnia powitaliśmy oficjalnie w szkole delegacje z Niemiec. Dyrektor Paweł Sypek w swoim wystąpieniu przypomniał początki współpracy, zwracając uwagę na zasługi dyrektorów Mariana Dziwika i Gerharda Schwellnusa. Z okazji 200 – lecia urodzin polskiego kompozytora Fryderyka Chopina nasi goście otrzymali w prezencie piękny album oraz płyty z nagraniami polonezów i mazurków. Pani Dyrektor Barbara Schmidt, która po raz pierwszy odwiedziła Szczawnicę, wyraziła swoje zadowolenie  z możliwości kontynuowania rozpoczętego dzieła i zaprosiła do Schöneiche polska delegację w przyszłym roku. Wręczyła również upominki dla naszej szkoły. Uczniowie obydwu szkół przedstawili krótki program artystyczny.

Od godz. 9:00 goście wraz z gospodarzami uczestniczyli w zajęciach szkolnych, realizowanych w ramach projektu „Szkoła w Polsce – szkoła w Niemczech”. Po ubiegłorocznych lekcjach w Schoneiche, tym razem uczniowie z Niemiec mogli się przekonać, jak wyglądają zajęcia w polskiej szkole. Nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły z zainteresowaniem obserwowali metody pracy. O godz. 11:00 rozegrany został mecz o Puchar Przyjaźni. Tegoroczny mecz piłkarski zakończył się zwycięstwem naszej szkoły w stosunku 2:1. Puchar Przyjaźni pozostał w Szczawnicy. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne grona pedagogicznego z przedstawicielami szkoły w Schöneiche. Nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń dotyczących pracy zawodowej oraz lepiej się poznać.

             W środę grupa udała się na wycieczkę na Palenicę, gdzie uczniowie skorzystali z atrakcji, które oferują PKL, w postaci zjeżdżalni grawitacyjnej. Około południa udaliśmy się do Jaworek, gdzie spędziliśmy miło czas odpoczywając w kompleksie wyciągu Bukowinki. Smaczne potrawy z grilla przygotowały dla nas panie woźne, pan konserwator oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Powróciliśmy do Szczawnicy pokonując i podziwiając Wąwóz Homole.        Następnego dnia odbyła się autokarowa wycieczka do Inwałdu i Krakowa. Park Miniatur cieszył się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników. Każdy miał możliwość sfotografowania się na tle którejś ze znanych na świecie budowli. W Krakowie goście zobaczyli Wawel oraz Rynek, Sukiennice i Kościół Mariacki. Naszymi niemieckimi gośćmi w tym dniu opiekował się, znający świetnie język niemiecki, pan Grzegorz Musiał, tato jednego z naszych uczniów.

Piątek był dniem organizowanym przez rodziny gospodarzy. Zaproponowano gościom ciekawe wycieczki i wiele rozrywek. Mile spędzono ten czas. Dorośli goście zwiedzili Morskie Oko i Zakopane.

W sobotę rano pożegnaliśmy gości.

Z roku na rok współpraca nasza przynosi coraz lepsze efekty. Nasi uczniowie coraz lepiej posługują się językiem niemieckim, nabierają pewności siebie, wzrasta ich wiedza o kraju partnerskim, jego geografii, historii i kulturze. To ważne, byśmy kształtowali w uczniach postawy otwartości na innych, poczucie własnej wartości i przekonanie, że wszyscy ludzie, niezależnie, skąd się wywodzą, mogą działać wspólnie, jeśli tylko chcą. Chcielibyśmy, żeby nasi uczniowie to potrafili. Wymiana międzyszkolna, to duże przedsięwzięcie organizacyjne.
Z radością dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do możliwości realizacji bardzo bogatego programu wymiany, szczególnie wszystkim rodzicom, którzy przyjęli w swych domach uczniów z Schoneiche. Dużo jest w Szczawnicy dobrych serc, którym zależy na rozwoju, kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży. Dziękuję za wsparcie programu.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy – Paweł Sypek

 

 

 

 

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczawnicy

Adam Wolfram – „Solar – Spa”

Miasto i Gmina Szczawnica

Zofia, Barbara i Zygmunt Gabryś - Restauracja „U Zosi”

Grzegorz Gacek - Hotel „Batory”

Adam Gonciarz – Zakład Masarski „Zdrój”

Franciszek Baziak

Ryszard Barnaś

Stanisław Głuc  - Zakład Produkcyjny Wody Mineralnej „Kinga Pienińska” w Krościenku

Hurtownia napojów w Krościenku

Łukasz Jasiewicz – Delikatesy „Centrum”

Restauracja „Parkowa”

 


 

Pomogli nam:

115912