Przejdź do treści
księżniczka na ziarnku grochu
gra
6
5
1
4
3
Przejdź do stopki

WYCIECZKA KLAS 8 DO LUBLINA I SANDOMIERZA

WYCIECZKA KLAS 8 DO LUBLINA I SANDOMIERZA

Treść

Uczniowie klas ósmych wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę szkolną do Sandomierza i Lublina.

Pierwszy dzień pełen był wrażeń, pięknej pogody i historycznych atrakcji. Nasza przygoda rozpoczęła się w malowniczym Sandomierzu – jednym z najstarszych miast Polski, słynącym z klimatycznego Rynku i urokliwej starówki. Pierwsze zwiedzanie najważniejszych punktów na mapie miasta odbyło się zabytkowymi meleksami, co z pewnością dodało naszej wycieczce sporo wygody.
Kolejną atrakcją Sandomierza okazała się Zbrojownia. Tam czekała nas nie tylko ekspozycja dawnych zbroi i broni, ale także humorystyczny pokaz, w którym niektórzy uczniowie wcielili się w rolę średniowiecznych rycerzy.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, która poprowadziła nas przez labirynt dawnych piwnic i korytarzy kupieckich. Przewodniczka w ciekawy sposób opowiadał o historii miasta, dawnych handlarzach i legendach związanych z Sandomierzem.
Zachwycił nas widok z Bramy Opatowskiej, z której roztacza się panorama całego miasta – z czerwonymi dachami, rynkiem i wijącą się Wisłą w tle. Idealne miejsce na wspólne zdjęcia!
Na zakończenie dnia mieliśmy chwilę czasu na Rynku – niektórzy poszli na lody, inni kupowali pamiątki, a wszyscy cieszyli się atmosferą miasta, które zachwyca swoim klimatem i spokojem.
Wieczorem udaliśmy się na kręgle,a potem do miejsca noclegowego. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, zasnęliśmy z niecierpliwością czekając na kolejne przygody – tym razem w Lublinie.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania jednego z najbardziej charakterystycznych punktów miasta – Zamku Lubelskiego. Uczniowie podziwiali jego gotycką Kaplicę Trójcy Świętej z unikalnymi freskami bizantyjsko-ruskimi z XV wieku.
Po zwiedzaniu uczniowie poznali nowoczesny Dworzec Metropolitarny, który zrobił wrażenie swoją nowoczesną architekturą i funkcjonalnością. Przewodnik wspomniał o jego roli jako jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie, a także o tym, jak łączy nowoczesność z historycznym charakterem miasta.
Kolejnym punktem programu była wizyta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (KUL). Młodzież miała okazję zobaczyć dziedziniec kampusu, poznać jego historię oraz dowiedzieć się, że studiowali tu m.in. Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II).
Dzień zakończył się spacerem po Starym Mieście, pełnym klimatycznych uliczek, kolorowych kamienic i historycznych zabytków. Uczniowie przeszli przez Bramę Krakowską, zobaczyli Rynek, Archikatedrę oraz dawny Trybunał Koronny. Atmosfera Starego Miasta, jego zabytkowa architektura i opowieści przewodnika o dawnym życiu Lublina zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
To był intensywny, ale niezwykle ciekawy dzień pełen historii, architektury i spotkania z nowoczesnym obliczem Lublina.

172582