Rocznica śmierci ppłk Jana Ładosia

Dzisiaj delegacja uczniów Naszej Szkoły uczciła pamięć ppłk Jana Ładosia w rocznicę Jego śmierci. Jan Ładoś był dowódcą w stopniu rotmistrza 2 szwadronu 18 pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. 1 września 1939r. dowodził szarżą szwadronu w bitwie z Niemcami pod Krojantami na Pomorzu Gdańskim. Cztery dni później dostał się do niewoli niemieckiej. Po wojnie pracował jako urzędnik w polskich uzdrowiskach również w Szczawnicy. W 2005 r. zmarł i został pochowany na szczawnickim cmentarzu. Pamięć o rotmistrzu jest żywa dzięki Fundacji Na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz członkom Szwadronu Reprezentacyjnego18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy w pełnym umundurowaniu i ze sztandarem pułkowym oraz w asyście uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza co roku stawiali znicze na mogile rotmistrza. W tym roku ze względu na pandemię delegacja z Grudziądza nie mogła przybyć na uroczystość. Nasi uczniowie w asyście Sztandaru Szkoły oddali honor i złożyli znicze na grobie bohatera września 1939 r.