Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

X - 21.09. - 26.09.2009 r. Schöneiche

Treść

 WIZYTA DELEGACJI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W SZCZAWNICY  
W PARTNERSKIEJ GRUNDSCHULE 1 W SCHONEICHE /NIEMCY/

21.09.2009  – 26.09. 2009 

 

 

W dniach od 21.09 – 26.09. 2009 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami  wzięli udział w wymianie polsko – niemieckiej.

Do Schoneiche, miasteczka naszych partnerów, przybyliśmy ok. godz. 18- tej. Zostaliśmy przywitani bardzo ciepło i wspólnie z niemiecką delegacją zjedliśmy kolację w przytulnej, małej restauracji. Po posiłku uczniowie poznali rodziny i po krótkim powitaniu udali się do ich domów.

Oficjalne powitanie naszej grupy nastąpiło we wtorkowy poranek. Miłym zaskoczeniem było dla nas wystąpienie Pani Dyrektor Barbary Schmidt, która całe przemówienie wygłosiła po polsku. Dziesiąte już spotkanie uświetnił  również burmistrz miasta Heinrich Jüttner,  który od lat uczestniczy w wymianie i gościł w Szczawnicy już dwukrotnie.  Głos zabrał także Dyrektor naszej szkoły. W swoim przemówieniu podkreślił jak dużą rolę odgrywa polsko – niemiecka wymiana młodzieży w życiu społecznym Szczawnicy
i szkoły  oraz zaprosił delegację z Niemiec do Szczawnicy już w czerwcu 2010 roku.

W części artystycznej uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie programy. Dzieci ze szkoły niemieckiej przygotowały krótki program w języku polskim, a nasza grupa w języku niemieckim. Po części oficjalnej pojechaliśmy do Berlina, podziwialiśmy Kwadrygę na Bramie Brandenburskiej, widzieliśmy budynek parlamentu i siedzibę Kanclerza Niemiec. Zwiedzaliśmy kościół św. Jadwigi. Następnie wszyscy zjedliśmy posiłek w Mc Donaldzie i mieliśmy czas wolny, który większość z nas spędziła w galeriach.

W środę uczestniczyliśmy w lekcjach: muzyki, matematyki, plastyki, języka niemieckiego i przyrody. Było bardzo przyjemnie, pogłębialiśmy własne umiejętności językowe i poznawaliśmy system kształcenia. Wielkim zaskoczeniem były dla nas przerwy, podczas których uczniowie spokojnie spacerują, nie krzyczą i nie hałasują. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na boisko sportowe, gdzie drużyna polska i niemiecka tradycyjnie rozegrały Mecz o Puchar Przyjaźni. Mimo wysiłków naszych piłkarzy i wielkiego zaangażowania bramkarza - Patryka Warusia oraz strategii opracowanej przez niezwykłego trenera polskiej reprezentacji pana Łukasza Kramarczyka mecz ten przegraliśmy 7:0. Usprawiedliwieniem dla naszej drużyny jest fakt, że składała się ona w większości z intelektualistów, a nie sportowców. Po południu odbyła się dyskoteka oraz, dla zainteresowanych, warsztaty plastyczne.

Następny dzień, czyli czwartek również obfitował w niezwykłe wydarzenia. Wraz z grupą niemiecką udaliśmy się do Osady Słowiańskiej w Torgelow. Jest to piękny skansen ze wszystkich stron otoczony zielenią. Mieszkańcy ubrani są we wczesnośredniowieczne stroje a każdy z nich ma opanowane jakieś rzemiosło. Osadnicy uczyli nas wyrabiania filcowych piłek, wypalania korali, rzeźbienia łyżek. Niezapomniane chwile spędziliśmy na historycznym okręcie odbywając cudowny rejs po rzece Ucker. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszych niemieckich rodzin.

Piątek większość dzieci spędziła w rodzinach gospodarzy, którzy również zapewnili im mnóstwo atrakcji.

W sobotę żegnaliśmy goszczące nas rodziny, wszyscy byli wzruszeni a niektórym łza zakręciła się w oku. Było cudownie, mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie będą pielęgnowane latami.

 

 

122027