Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

XII - 9.05-14.05.2011 r. Schöneiche

Treść

Wizyta delegacji naszej szkloły w Schöneiche

9.05.2011 - 14.05.2011

W dniach 9.05-14.05.2011 delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły udała się do Schöneiche w ramach trwającej już 11 lat współpracy polsko-niemieckiej. Było to dwunaste wspólne spotkanie.

Nasza delegacja wyruszyła w drogę rankiem 9 maja. Podczas podróży trwającej 10 godzin nie było miejsca na nudę. W autokarze uczniowie rozmawiali, grali w gry, rozwiązywali łamigłówki, śpiewali piosenki wraz z panem dyrektorem, a pan Kramarczyk dopracowywał ostatnie szczegóły taktyki na mecz piłki nożnej.  Krótkie postoje wykorzystano nie tylko do rozprostowania kości i zjedzenia kanapek. W tym czasie dziewczynki ćwiczyły układy taneczne do występów przewidzianych na następny dzień, a trener naszej drużyny piłkarskiej odbywał narady z zawodnikami i motywował ich do walki. W godzinach popołudniowych przybyliśmy do Schöneiche – pięknego miasteczka, gdzie znajduje się zaprzyjaźniona szkoła, z którą od lat współpracujemy. Po krótkim przywitaniu i kolacji uczniowie poznali rodziny, z którymi mieli spędzić nadchodzący tydzień i udali się do ich domów.

Następnego dnia, tj. we wtorek, odbyło się powitanie naszej delegacji. W części oficjalnej swoje przemówienia wygłosili gospodarze: pani dyrektor Sandra Wendt oraz burmistrz miasta Heinrich Jüttner, a także przedstawiciele naszej delegacji pan dyrektor Paweł Sypek oraz zastępca burmistrza Szczawnicy pan Tomasz Moskalik. Członkowie naszej grupy złożyli na ręce pani dyrektor podarunki: piękny witraż wykonany przez Jolantę Tybur, mapę Polski oraz rozmówki polsko-niemeickie. W części artystycznej, w związku z przewidzianym na tę okazję dniem języków obcych, uczniowie obu szkół wykonali skecze, przedstawiania i piosenki w języku niemieckim i angielskim. Po uroczystościach uczestniczyliśmy w specjalnie przygotowanych lekcjach języka niemieckiego, angielskiego i polskiego. Po południu reprezentacja naszej szkoły rozegrała mecz piłki nożnej z reprezentacją szkoły w Schöneiche. Mimo świetnie opracowanej przez naszego trenera strategii, wysiłków naszych wspaniałych piłkarzy i gorącego dopingu naszych dziewczynek mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla gospodarzy.  To jednak nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień. Po powrocie z boiska i krótkim odpoczynku, w szkole odbyła się dyskoteka. W tym czasie chętni uczniowie mogli również spróbować swoich sił w lepieniu z gliny.

W środę gospodarze przywitali nas przedstawieniem, po którym wybraliśmy się na wycieczkę do Poczdamu. Zwiedziliśmy Sanssouci – rezydencję Fryderyka Wielkiego. Z zainteresowaniem oglądaliśmy piękne wnętrza pałacu, a później odbyliśmy spacer po oświetlonych majowym słońcem ogrodach. Na koniec uczniowie wraz z opiekunami udali się na przechadzkę jedną z uliczek miasta celem zakupienia pamiątek.

Czwartek też obfitował w ciekawe wydarzenia. Tego dnia wraz z naszymi niemieckimi kolegami udaliśmy się do Berlina. Podróż odbyliśmy środkami transportu publicznego. W tłumie ludzi na dworcach, w obcym mieście nie trudno się zgubić, ale nasi uczniowie wykazali się dużą dyscypliną i zorganizowaniem dzięki czemu na miejsce dotarliśmy szybko, sprawnie i bez najmniejszych problemów. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Techniki, w którym spędziliśmy dużo czasu na odkrywaniu jego tajemnic . Uczniowie mogli między innymi poznać historię lotów powietrznych, obejrzeć kolekcję zabytkowych samolotów i statków oraz zobaczyć wiele innych urządzeń wykorzystywanych w przeszłości. Niektórzy samodzielnie próbowali stawiać żagle, wiązać węzły, a nawet stanąć za sterem statku. Po wizycie w muzeum przespacerowaliśmy się ulicami Berlina oglądając Bramę Brandenburską, budynek parlamentu oraz Plac Aleksandra.

Piątek był dla uczniów dniem w rodzinach. Gospodarze zapewnili im mnóstwo atrakcji, o których dzieci opowiadały w autokarze podczas podróży powrotnej.

W sobotę, w dzień wyjazdu, wszyscy uczniowie wraz z goszczącymi ich rodzinami ostatni raz zebrali się przy szkole. Po krótkich przemówieniach na pożegnanie, uściskach i ostatnich pamiątkowych zdjęciach wyruszyliśmy w drogę powrotną.

 

Koniecznie zobacz galerię zdjęć;)

109676