WARSZTATY DRUKARSKIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W dniu 18.09.2024 uczniowie wszystkich klas siódmych i ósmych mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Biblioteka Miejska zorganizowała dla wszystkich szczawnickich szkół warsztaty drukarsko-papiernicze, które przeprowadziła firma KALANDER z Gliwic. Dla naszej szkoły były to  już kolejne warsztaty. Pierwszy raz mieliśmy możliwość uczestniczyć w nich w 2014 roku. Wówczas odbyły się tylko warsztaty papiernicze, podczas których uczniowie mieli możliwość odcisnąć pieczęć lakową na papierze, przekonać się, jak w dawnych czasach pisało się gęsim piórem oraz mogli samodzielnie wyprodukować od podstaw kartkę papieru.
Tegoroczne spotkanie zostało podzielone na dwa etapy: dla młodszych dzieci zorganizowano jak kiedyś, warsztaty papiernicze, a dla starszych- drukarskie.

Tego dnia podczas zajęć nasi najstarsi uczniowie wraz z nauczycielami zapoznali się z historią druku, pierwszych drukarni oraz poznali sposoby drukowania książek. Prowadzący zapewnili dużo atrakcji.
Każda klasa została podzielona na dwie grupy. Jedna wykonywała czarno-białe ilustracje metodą nagrzewania, a druga składała czcionki i odciskała tekst na prasie drukarskiej. Powstałe w ten sposób certyfikaty uczniowie dodatkowo opatrzyli znakiem wodnym i pieczęciami lakowymi, które mogli sami odcisnąć.
Ciekawy sposób prezentacji, metody aktywizujące i możliwość zadawania pytań sprawiły, że uczniowie chętnie włączali się w dyskusję i angażowali w poszczególne zadania. Na zakończenie każdy zabrał ze sobą wydrukowany własnoręcznie certyfikat.