WARSZTATY PAPIERNICZE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W dniu 17.09.2024 uczniowie klasy 4 mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Biblioteka Miejska zorganizowała dla wszystkich szczawnickich szkół warsztaty drukarsko-papiernicze, które przeprowadziła firma KALANDER z Gliwic. Dla naszej szkoły były to  już kolejne warsztaty. Pierwszy raz mieliśmy możliwość uczestniczyć w nich w 2014 roku.

Firma KALANDER Czerpalnia Papieru od 2002r. zajmuje się ręcznym wytwarzaniem ekskluzywnego papieru czerpanego, który wyróżnia się szlachetnym wyglądem oraz charakterystycznymi postrzępionymi brzegami.

Podczas pierwszego dnia zajęć uczniowie klasy 4 a wraz z nauczycielami zapoznali się z historią druku oraz poznali sposoby produkcji papieru. Prowadzący zapewnili dużo atrakcji. Każdy uczeń miał możliwość odcisnąć pieczęć lakową na papierze, przekonać się, jak w dawnych czasach pisało się gęsim piórem oraz mógł samodzielnie wyprodukować od podstaw kartkę papieru.
Do dużej balii wypełnionej wodą organizatorzy wlewali przygotowaną masę celulozy, dosypywali płatki kwiatów, a uczniowie samodzielnie przecedzali to na sitach i odciskali masę papierniczą ma przygotowanych arkuszach filcu.
Było wesoło, zabawnie, a prowadzący do wielu zagadnień podchodzili z humorem, co dodatkowo sprawiło, że uczniowie chętnie włączali się w dyskusję i angażowali w poszczególne zadania.
Na zakończenie dzieci otrzymały imienne dyplomy uczestnictwa, a zrobione własnoręcznie ozdobne kartki, po wyschnięciu, mogli wziąć do domu.