Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

LEKCJA W PPN - KLASA 7A

LEKCJA W PPN - KLASA 7A

Treść

W deszczowy wtorek nasza klasa miała niesamowitą okazję uczestniczyć w warsztatach w Pienińskim Parku Narodowym - w pawilonie głównym w Krościenku nad Dunajcem. Wyjazd był zorganizowany, abyśmy mogli lepiej poznać lokalną faunę i florę oraz dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska.

Zwiedzanie wystawy
Po dotarciu na miejsce, nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Centrum Edukacyjnego parku, gdzie czekała na nas ciekawa wystawa. Eksponaty były naprawdę imponujące - od pięknych fotografii krajobrazów Pienin, przez modele zwierząt, po informacyjne tablice, na których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek. Szczególnie zainteresowała mnie sekcja poświęcona endemicznej roślinności Pienin. Nasza przewodniczka z pasją opowiadała o różnych gatunkach roślin i zwierząt, które można spotkać tylko w tym regionie. Zrozumieliśmy, jak ważna jest ochrona takich unikatowych miejsc.

Film o niepylaku apollo
Następnie przeszliśmy do sali gdzie obejrzeliśmy film o niepylaku apollo. Ten piękny motyl jest jednym z symboli Pienińskiego Parku Narodowego i jest gatunkiem zagrożonym. Film był naprawdę poruszający - pokazywał życie niepylaka od larwy do dorosłego motyla, a także wyzwania, z którymi musi się zmierzyć w dzisiejszych czasach. Dowiedzieliśmy się, że niepylak apollo jest zagrożony głównie przez utratę siedlisk spowodowaną działalnością człowieka oraz zmiany klimatyczne. Nasza przewodniczka podkreśliła, jak ważne są działania ochronne, takie jak tworzenie specjalnych rezerwatów i programów hodowlanych, aby uratować ten gatunek od wyginięcia.

Wrażenia i refleksje
Warsztaty były dla mnie i moich kolegów z klasy niezwykle edukacyjne i inspirujące. Zrozumiałem, jak ważna jest ochrona przyrody i że każdy z nas może przyczynić się do jej zachowania. Po obejrzeniu filmu o niepylaku apollo, poczułem, że musimy bardziej dbać o naszą planetę i jej mieszkańców. Wystawa i film dały mi wiele do myślenia o tym, jak nasze codzienne decyzje wpływają na środowisko naturalne.
Cieszę się, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tych warsztatach i mam nadzieję, że będziemy mieli więcej takich wyjazdów, które nie tylko poszerzają naszą wiedzę, ale również uczą nas szacunku do przyrody. Z pewnością zapamiętam ten dzień na długo i będę bardziej świadomy ekologicznie w moich codziennych działań.

Uczeń klasy 7.

115912