Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

POTOMEK DĘBU BARTEK Z ZAGNAŃSKA W SZCZAWNICY

POTOMEK DĘBU BARTEK Z ZAGNAŃSKA W SZCZAWNICY

Treść

We wtorek 24 października odbyła się w naszej szkole uroczystość przyjęcia Bartusia - sadzonki wyhodowanej z najsłynniejszego polskiego drzewa, Dębu Bartek. Sadzonka została przekazana za pośrednictwem Pana Kazimierza Micorka z Kielc oraz Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór. Zostanie on posadzony przy ścieżce pieszo-rowerowej w planowanym, nowym układzie Szlaku Podróżników i Odkrywców. Do tego czasu sadzonką zaopiekują się leśnicy Nadleśnictwa Krościenko. Uroczystość odbyła się w 34 rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki, któremu poświęcony jest jeden z kamieni na szczawnickim Szlaku Podróżników i Odkrywców. Inicjatywa pana Kazimierza wynikała z faktu, że w młodości trenował podnoszenie ciężarów w klubie razem z Jerzym Kukuczką. Mając wsparcie Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór oraz leśników z Zagnańska pozyskał sadzonkę Bartusia dla Szczawnicy.
Uczniowie szkoły przygotowali prezentację na temat słynnego dębu a także przypomnieli postać najsłynniejszego polskiego himalaisty. Wraz z Gośćmi uczniowie odwiedzili również Szlak Podróżników i Odkrywców, gdzie zapalili znicz przy głazie Jerzego Kukuczki oraz wysłuchali wielu ciekawych wspomnień pana Kazimierza.

Na uroczystość przybyli:
Wójt Gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski z małżonką,
Państwo Marianna i Kazimierz Micorek,
Magdalena i Jacek Nowakowie ze Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór
Grzegorz Niezgoda - Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica,
Jan Czaja - Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko,
Olaf Dobrowolski - poprzedni Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko, wspierający przez wiele lat nasadzenia drzew na Szlaku Podróżników i Odkrywców
Bartosz Ciesielka - Pieniny Ultra Trial, współpomysłodawca Szlaku Podróżników i Odkrywców,
Robert Dębski - Klub Turystyki Rowerowej "wKoło"
Andrzej Sproch - Prezes Pienińskiego Oddziału PTTK w Krościenku,
Marek Misztal - Prezes Pienińskiego Oddziału PTTK w Szczawnicy,
Katarzyna Mastalska z Centrum Kultury Sportu i Promocji w Szczawnicy.

Podziękowania kierujemy również do Pana Tomasza Salamona, współpomysłodawcy Szlaku Podróżników i Odkrywców oraz Roberta Szczepaniaka, wspierającego stawianie kolejnych głazów na tym szlaku.

115912