Przejdź do treści
SPEKTAKL KIEDY ZNÓW BĘDĘ MAŁY
gra
6
5
1
4
3
2
Przejdź do stopki

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Treść

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto to przypomina o różnorodności językowej, a także o tym, iż język to narzędzie rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzi. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.

Obejrzyj film animowany: „Z jak Zagadka”: https://www.youtube.com/watch?v=OaHIydjxbLY&t=39s

Kampania społeczno-edukacyjna „Ojczysty – dodaj do ulubionych” ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków. Ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika  i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.” – czytamy na stronie:  https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/o-kampanii

Dodaj do ulubionych:  https://www.facebook.com/jezykojczysty 
i  https://www.instagram.com/ojczysty_dodaj_do_ulubionych/

Aktywnie włącz się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego:

  1. Na korytarzach naszej szkoły przygotowano dla uczniów kartki z wyrazami, których pisownię trudno zapamiętać -„Weź mnie i zapamiętaj”. Każdy może wybrać wyraz z trudnością ortograficzną i zabrać go sobie.

  2. W gablotce w holu przygotowano prezentację książek z wierszowanymi łamańcami językowymi.

  3. Na tablicy na parterze wywieszone są obrazki ilustrujące powiedzenia lub przysłowia. Odepnij obrazek (szpilkę pozostaw na tablicy), przynieś go do biblioteki i odgadnij, jakie zawiera powiedzenie lub przysłowie. Czeka na Ciebie słodka niespodzianka.

 

Zdjęcia

122027